PENANG JULY SPRINT TROPHY MEET - 9 JULY 2011

 

going is yielding

 

RACE 1:PERTH RACING TROPHY CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:1.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CARTA SEMPURNA
43
57.0
K HUGHES
J DE SOUZA
8
2
INCREDIBLE GENERAL
43
57.0
GN SEET
MW TEH
6
3
POWERFUL MATCH
42
56.5
CW ROBERT
O CHAVEZ
5
4
HARD TO SAY
40
55.5
J TAN
S SANI
10
5
SIMPLY HONOUR
39
55.0
KP HOY
KT CHENG
12
6
ORGANISATION
38
54.5
P VISUANATHAN
M ZAIDI
9
7
POUND
37
54.0
R LINES
J LOW
3
8
SMILING MELANG
37
54.0
CW ROBERT
N CUNHA
1
9
SASSY BEE BEE
36
53.5
E BREUKELEN
RB WOODWORTH
11
10
PROMISE ME
35
53.0
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
4
11
SINAR CAHAYA
35
53.0
O SIDEK
M MARQUES
7
12
GLORY BETTING
34
52.5
KC TIANG
TM WAN
2
             
 
Scratching
         
 
WATER DAM
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1/2,1, neck
No:
8
4
9
3
Time:1:25.6
Win
22
     
Forecast:7 Forecast Three:242
Place
10
10
64
 
Forecast Four:1136 QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 2: DARWIN TURF CLUB TROPHY CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:2.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
LUCKY LUCKY
43
57.0
NOORDIN
SH LEE
8
2
BEST RECRUIT
42
56.5
WONG KF
KT CHENG
2
3
SCREAMING LIZARD
41
56.0
M SUKRI
EG DA CRUZ
1
4
SAMARA
40
55.5
BT LIM
app I FADZLEI
4
5
SPEED KNIGHT
38
54.5
J TAN
TM WAN
6
6
UNIMAGINABLE
37
54.0
O SIDEK
M MARQUES
7
7
WEALTH
36
53.6
HS LIM
N CUNHA
9
8
VIVA LA VIDA
35
53.0
R LINES
J LOW
5
9
SHE'S A DARLING
34
52.5
CW ROBERT
S SALEE
3
             
 
Scratchings
         
 
COLOURLAND CLASSIC
         
 
WARP TEN
         
 
SHARK HUNTER
         
 
SAMUI BEAUTY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3/4, neck, head
No:
1
8
9
3
Time:1:25.9
Win
147
     
Forecast:126 Forecast Three:741
Place
38
17
14
 
Forecast Four:3289 QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 3:SOUTH AUSTRALIAN JOCKEY CLUB TROPHY MAIDEN DISTANCE 1200M TIME:2.45 PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
GOLD STAR WINNER
48
57.0
R LINES
J LOW
12
2
DESERT SOUL
47
56.5
M SUKRI
R BURNETT
8
3
HUNTER
47
56.5
LN DANIS
O CHAVEZ
11
4
MIGHTY STORM
47
56.5
CW ROBERT
S SALEE
10
5
JERAM SPEED
41
53.5
K HUGHES
LL TAI
9
6
MONEY TALKS
41
53.5
R LINES
KT CHENG
5
7
SENTOSA
41
53.5
YN LIEW
SH LEE
7
8
CONFLAME
39
52.5
R LINES
EG DA CRUZ
2
9
DISTANT GLORY
39
52.5
CW ROBERT
J DE SOUZA
4
10
THE KARDASH
39
52.5
J TAN
RB WOODWORTH
3
11
BLACK MAGIC WOMAN
36
51.0
J TAN
S ANANDAN
6
12
RENDEZVOUS
32
50.0
KC TIANG
K EIRWAN
1
 
         
 
Scratchings
         
 
WHITE PILLOW
         
 
BANCHORY
         
 
HONOUR STAR
         
 
SUPREME SUPERIOR
         
 
Y BEND
         
 
OUR FAITH
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1, 1 1/2, head
No:
9
1
3
4
Time:1:12.8
Win
24
     
Forecast:7 Forecast Three:244
Place
10
12
47
 
Forecast Four: QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 4: DAWSON STUD TROPHY CLASS 4 DISTANCE 2000M TIME:3.15 PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CIGAR ROYALE
61
57.0
CW ROBERT
I SAIFUDIN
8
2
BIG RED POINT
58
55.5
KC TIANG
app HS GILL
6
3
MEXBOROUGH LADD
57
55.0
YN LIEW
O CHAVEZ
9
4
ALWAYS AUDREY
55
54.0
KC TIANG
Y AIFY
2
5
FANTASTIC GIFT
55
54.0
M SUKRI
EG DA CRUZ
4
6
JERAM JADE
55
54.0
LW YEOH
LL TAI
10
7
DESTINY'S DAY
54
53.5
PK LEONG
RB WOODWORTH
3
8
SUBORDINATE
54
53.5
K COETZEE
I AZHAR
7
9
GRAND STREET
53
53.0
T GILLESPIE
M WEPNER
5
10
CENTURY ESCORT
52
52.5
KC TIANG
K EIRWAN
11
11
UP TO YOU
52
52.5
J TAN
J LOW
1
             
 
Scratchings
         
 
RAGS TO RICHES
         
 
STAR PROSPERITY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:head, 3/4, short head
No:
8
9
7
10
Time:2:04.1
Win
35
     
Forecast:165 Forecast Three:1444
Place
11
65
39
 
Forecast Four:2618 QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 5:ROYAL TURF CLUB OF THAILAND TROPHY CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:3.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
GOLDEN TIMES
43
57.0
R LINES
Y AIFY
12
2
TERMINATOR ATTACK
43
57.0
CW ROBERT
app R JASMIN
1
3
THARA
43
57.0
J TAN
S SANI
9
4
MR OK
41
56.0
M SUKRI
R BURNETT
10
5
KIWI MAESTRO
40
55.5
A RAHIM
I SAIFUDIN
7
6
JETSETTER
39
55.0
KL CHONG
J SHANKAR
4
7
INCREDIBLE KING
38
54.5
WONG KF
J LOW
8
8
EASTERN HERO
37
54.0
K COETZEE
I AZHAR
3
9
ROLLING KING
37
54.0
JH TAN
J DE SOUZA
6
10
JOYFUL AFFAIR
36
53.5
PK LEONG
RB WOODWORTH
2
11
I NEED YOU SO
35
53.0
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
11
12
MIGHTY MIDGET
34
52.5
TAN SH
N CUNHA
5
             
 
Scratching
         
 
CONFLASH
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:
No:
10
11
1
5
Time:1:25.2
Win
28
     
Forecast: 92 Forecast Three:670
Place
21
62
22
 
Forecast Four:5383 QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 6:SIMULCAST FROM MACAU THE HOPEI TIME:4.00 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
LUEN YAT SPEEDY
 
59.0
 
KM LEI
10
2
SET MY TARGETS
 
59.0
 
WT PAO
4
3
THEOLOGY
 
58.0
 
W SMITH
2
4
CHARMING SCENERY
 
57.0
 
KM CHIN
12
5
SHOW MY HEART
 
57.0
 
CF WONG
7
6
TWININGOCEANSTARBO
 
57.0
 
N NUNES
3
7
LUCKY SOCCERMAN
 
56.5
 
J LERMYTE
1
8
POWER CLIMBER
 
56.0
 
M CANGAS
9
9
RIVERSIDE
 
56.0
 
T PEREIRA
5
10
HOSTWIN RAINBOW
 
56.0
 
WL HO
14
11
ELEGANCE ELITE
 
55.5
 
WH TSE
8
12
THE PRIME
 
55.0
 
F DURSO
6
13
MILLION HORSE
 
54.0
 
A CALDER
13
14
SUPERB ALBERT
 
51.5
 
H LAM
11
             
 
Emergency Acceptors
         
 
GOLDEN ELITE
         
 
DARK FORECAST
         
 
SIX ACES
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/4, 1 1/4
No:
3
11
6
9
Time:0:57.2
Win
48
     
Forecast:273 Forecast Three:1097
Place
20
48
11
 
Forecast Four: QPS:

 

RACE VIDEO

 

RACE 7:NEWHAVEN PARK STUD TROPHY CLASS 3 DISTANCE 1200M TIME:4.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
JERAM HAPPINESS
71
57.0
K HUGHES
app M GANEESH
7
2
SPEED EAGLE
69
56.0
K COETZEE
I AZHAR
2
3
SURE WE CAN
67
55.0
CW ROBERT
RB WOODWORTH
8
4
DRIVELIKETIGER
66
54.5
MP THWAITES
J DE SOUZA
3
5
PROMISE ME GOLD
65
54.0
R LINES
M WEPNER
6
6
E-MISSION
63
53.0
B NG
SH LEE
5
7
SAYAPRAYERFORME
62
52.5
LW YEOH
LL TAI
1
8
GOLDEN MIGHT
61
52.0
K COETZEE
H SAMSIR
4
           
 
Scratchings
         
 
BLAZING POWER
         
 
HAPPY THOUGHTS
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:
No:
5
8
2
7
Time1:11.6
Win
61
     
Forecast:456 Forecast Three:
Place
18
88
10
 
Forecast Four: QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 8:SIMULCAST FROM MACAU THE ANHWEI TIME:4.30 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CHESSY
 
57.5
 
KF CHOI
13
2
CHINESE FOREVER
 
57.5
 
CF CHAN
12
3
ELUSIVE LIGHTNING
 
57.5
 
WL HO
9
4
THE LUCKY TREASURE
 
57.5
 
KM LEI
1
5
MODENA
 
57.0
 
WT PAO
14
6
PICKUPSTICKS
 
57.0
 
M NUNES
2
7
EXCELLENT QUALITY
 
56.5
 
B YAMZON
7
8
KA WANG FORTUNE
 
56.5
 
A CALDER
5
9
ORIENTAL GAMBLER
 
56.5
 
W SMITH
8
10
POWER MORE
 
56.0
 
KM CHIN
6
11
DYNASTY TREASURE
 
55.5
 
T PEREIRA
10
12
BEST SPORT
 
53.0
 
H LAM
4
13
EASY BET
 
53.0
 
J PERCUISO
11
14
DIAMOND GALLOP
 
52.5
 
CORRALES
3

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:5 1/4, short head
No:
3
9
8
2
Time:1:08.6
Win
17
     
Forecast:34 Forecast Three:179
Place
10
40
24
 
Forecast Four: QPS:

 

RACE 9: OAKWOOD FARM TROPHY CLASS 4 DISTANCE 1200M TIME:4.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BLACK ARROW
61
57.0
CW ROBERT
S SALEE
11
2
PENANG LEGEND
61
57.0
KC TIANG
Y AIFY
2
3
HERE COMES THUNDER
58
55.5
WONG KF
MW TEH
3
4
ROCKET EXPRESS
55
54.0
LN DANIS
H SAMSIR
4
5
CHEEK TO CHEEK
54
53.5
GN SEET
KT CHENG
9
6
JOKER DELIGHT
53
53.0
J TAN
TM WAN
10
7
MAKESOMEMONEY
53
53.0
PK LEONG
N CUNHA
5
8
JERAM NATURAL
51
52.0
A RAHIM
LL TAI
6
9
SPEED LEOPARD
51
52.0
HS LIM
SH LEE
7
10
BLACK SUPREME
50
51.5
CW ROBERT
J DE SOUZA
1
11
NO TIME TO WAIT
50
51.5
P VISUANATHAN
M ZAIDI
8
             
 
Scratchings
         
 
USEEICOME
         
 
READY FOR BATTLE
         
 
RICH MAN"S WORLD
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/4, 3/4, head
No:
1
5
3
4
Time:
Win
29
     
Forecast:31 Forecast Three:199
Place
10
25
18
 
Forecast Four: QPS:

RACE VIDEO

 

RACE 10:ARUNDEL HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:5.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
ESPERANZA
43
57.0
KL CHONG
J SHANKAR
1
2
RUMOURS
43
57.0
T GILLESPIE
app S MUTAZA
2
3
MY SPECIAL
42
56.5
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
8
4
SHINSHIN FUSHIN
41
56.0
CW ROBERT
S SALEE
12
5
STAR FIRE
40
55.5
JH TAN
RB WOODWORTH
5
6
BLUE RANCHO
38
54.5
LN DANIS
app I FADZLEI
3
7
TRIPLE WANG
38
54.5
YN LIEW
J DE SOUZA
4
8
CAYENNE
37
54.0
R LINES
EG DA CRUZ
11
9
HUMBLE HARVEST
37
54.0
PK LEONG
J LOW
9
10
ANISH
36
53.5
GN SEET
app CK TAN
7
11
AMARO UNO
35
53.0
CW ROBERT
M WEPNER
13
12
SUNNY STAR
34
52.5
NOORDIN
K EIRWAN
10
13
THE SUN NUMBER ONE
32
51.5
J TAN
TM WAN
6

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1, neck, short head
No:
6
3
2
11
Time:1:25.1
Win
133
     
Forecast:185 Forecast Three:1145
Place
28
12
20
 
Forecast Four: QPS:

RACE VIDEO

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com