PENANG MAY MEETING - 8 MAY 2011

 

going is good

 

RACE 1: BATTLE BRIDGE HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:1.05PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
LUCKY EXPRESSD
33
57.0
T GILLESPIE
H MOHD
2
2
WORLD SUPERMAN
33
57.0
M SUKRI
L SOFHAN
7
3
GOOD WINNER
32
56.5
K COETZEE
I AZHAR
5
4
BRIGHT KING
31
56.0
M SUKRI
Y AIFY
19
5
STAYIWILL
30
55.5
BT LIM
app HS GILL
15
6
BLAZING WARRIOR
29
55.0
J MCGILLIVRAY
A KUMAR
9
7
VISTA
29
55.0
R LINES
J LOW
10
8
SUNNY PARADISE
28
54.5
NOORDIN
KT CHENG
8
9
THA FILLEE
27
54.0
PK LEONG
app KM LAI
3
10
KING PHARAOH
25
53.0
TAN SH
K EIRWAN
14
11
MARVELLOUS PRESENT
24
52.5
CW ROBERT
RB WOODWORTH
1
12
ADMIRAL ZHENGHO
23
52.0
YN LIEW
app Z ZURIMAN
13
13
SPEED HAPPY
23
52.0
J TAN
app HK CHENG
18
14
THE PILOT
23
52.0
LN DANIS
app CK TAN
11
15
HIDALGO
22
51.5
JH TAN
app G MATTHIAS
4
16
FIRST LADY
21
51.0
JB BROGAN
S SANI
16
17
REGAL SPARTACUS
21
51.0
CW ROBERT
SCRATCHED
12
18
ORIENTAL MAGIC
20
50.5
CW ROBERT
SCRATCHED
6
19
BLUE FOX
19
50.0
KC TIANG
SCRATCHED
17
             
 
Scratchings
         
 
SPEEDY BORONIA
         
 
CITY FIGHTER
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/2, short head, 1 1/2
No:
4
12
6
9
Time:1:24.1
Win
605
     
Forecast:2315 Forecast Three:26046
Place
143
138
13
 
Forecast Four:903 QPS:639(4-12) 102(4-6) 284(6-12)

RACE VIDEO

 

 

RACE 2: PORTAGAFF HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:1.40PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CITY OF HOPE
33
57.0
NOORDIN
K EIRWAN
13
2
YARGU
33
57.0
JB BROGAN
app HK CHENG
8
3
KIM WINNER
32
56.5
M SUKRI
P BRAEM
16
4
APACHE EAGLE
30
55.5
M SUKRI
app A NAWAWI
9
5
TIENJIN WARRIOR
30
55.5
O SIDEK
Y AIFY
10
6
REAL IMPACT
29
55.0
S COOK
R JOORAWON
12
7
SEE ME FLY
29
55.0
CW ROBERT
RB WOODWORTH
6
8
ANG'S WANG
28
54.5
J MCGILLIVRAY
app LOU HO
1
9
CHINESE STREET
27
54.0
E BREUKELEN
app J LIM
15
10
ROLLING HIGH
26
53.5
K COETZEE
I AZHAR
4
11
U-THREE KINGDOM
26
53.5
CW ROBERT
app G MATTHIAS
2
12
SPEED GURU
25
53.0
KC TIANG
M ZAIRI
14
13
MADAM JADE
23
52.0
J TAN
app S THAI YANG
5
14
BEST QUALITY
21
51.0
B NG
app Z ZURIMAN
17
15
JERAM RIVER
19
50.0
K HUGHES
M WEPNER
11
16
ETERNAL CHEERS
15
50.0
P LEE
app SS VANAN
7
17
MIGHTY ACE
51
51.0
CW ROBERT
S SALEE
3
             
 
Scratchings
         
 
NEVERANINCH
         
 
RAINY DAYS
         
 
THAT"S ME
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/2, 1, neck
No:
5
2
6
1
Time:1:23.9
Win
86
     
Forecast:201 Forecast Three:30746
Place
30
55
67
 
Forecast Four:519 QPS:57(2-5) 80(5-6) 67(2-6)

RACE VIDEO

 

 

RACE 3:SELANDANG SUTERA HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1700M TIME:2.10PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BLACK SUPREME
59
57.0
CW ROBERT
app HK CHENG
1
2
GOOD FLYING
59
57.0
K COETZEE
I AZHAR
4
3
JOKER DELIGHT
58
56.5
J TAN
M DJULKIFLI
5
4
CENTURY ESCORT
57
56.0
KC TIANG
K EIRWAN
11
5
MIGHTY THREE RING
57
56.0
R LINES
RB WOODWORTH
10
6
FANTASTIC GIFT
56
55.5
M SUKRI
O CHAVEZ
14
7
I'MBLESS
56
55.5
BT LIM
I FADZLEI
9
8
ANGKI
54
54.5
J MCGILLIVRAY
J CHUAH
7
9
GURU GLEE
53
54.0
J TAN
J LOW
13
10
BE SURE
52
53.5
A RAHIM
S SALEE
6
11
THE REAL THING
52
53.5
R LINES
Y AIFY
2
12
BRILLIANT TYCOON
51
53.0
BT LIM
app HS GILL
8
13
I WISH
50
52.5
KL CHONG
L SOFHAN
12
14
WITHOUT A DOUBT
50
52.5
LN DANIS
app LOU HO
3

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, neck, head
No:
8
10
3
5
Time:1:43.3
Win
104
     
Forecast:99 Forecast Three:882
Place
32
26
20
 
Forecast Four:1107 QPS:29(8-10) 29(3-8) 12(3-10)

RACE VIDEO

 

 

RACE 4: NHK MILE CUP JAPAN GROUP 1 DISTANCE 1600M TIME:2.40PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
A SHIN JACKAL
      Y IWATA  
2
ADMIRE SAGACE
      Y KAWADA  
3
CLIANTHUS
      Y TAKE  
4
COTILLION
      F KOMAKI  
5
DANCE FANTASIA
      H KITAMURA  
6
EISHIN OSMAN
      H GOTO  
7
FOREVER MARK
      Y YOSHIDA  
8
GRAND PRIX BOSS
      C WILLIAMS  
9
HENRY HOUND
      N PINNA  
10
IVY LEAGUE
      Y FUKUNAGA  
11
KYOEI BASARA
      S KOBAYASHI  
12
MEINER LACRIMA
      M MATSUOKA  
13
OMEGA BRAIN
      N YOKOYAMA  
14
PRAY
      D SHIBATA  
15
REAL IMPACT
      H UCHIDA  
16
RIKISAN MAX
      F SHIBAHARA  
17
ROBIN FOOT
      H YOSHIDA  
18
TM OTAKA
      K OBA  

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/2, 3/4, 3/4
No:
13
17
1
3
Time:1:32.2
Win
47
     
Forecast:96 Forecast Three:877
Place
20
37
19
 
Forecast Four:2647 QPS:28(13-17) 12(1-13) 74(1-17)

RACE VIDEO

 

 

RACE 5:KITA SUKA HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1100M TIME:3.15PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CONOSUR
60
57.0
JB BROGAN
KT CHENG
9
2
CONFRERE
57
55.5
R LINES
O CHAVEZ
13
3
LAZAROO
56
55.0
JH TAN
RB WOODWORTH
6
4
LUCKY ME
56
55.0
T GILLESPIE
SCRATCHED
10
5
EGO'S MELANG
55
54.5
CW ROBERT
app HK CHENG
11
6
PEOPLE'S CHOICE
54
54.0
K COETZEE
I AZHAR
1
7
FREEDOM BELL
53
53.5
PK LEONG
M MARQUES
12
8
ONLY WISH
53
53.5
WONG KF
TM WAN
7
9
ROCKET ELITE
53
53.5
P LEE
A KUMAR
8
10
SINAR HARAPAN
52
53.0
E BREUKELEN
Y AIFY
3
11
GOLDEN PARTNER
51
52.5
J MCGILLIVRAY
app LOU HO
5
12
TURNING WICKET
51
52.5
J TAN
S SANI
4
13
I AM WHO I AM
50
52.0
R LINES
SCRATCHED
2
14
RED WINGS
50
52.0
P VISUANATHAN
app M GANEESH
14

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3, neck, neck
No:
2
10
6
1
Time:1:04.6
Win
32
     
Forecast:82 Forecast Three:562
Place
10
26
10
 
Forecast Four:4269 QPS:30(2-10) 6(2-6) 7(6-10)

RACE VIDEO

 

 

RACE 6:YARRA-YARRA HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1100M TIME:3.45PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
PENANG LEGEND
61
57.0
KC TIANG
M DJULKIFLI
2
2
WESTERN CONQUEROR
59
56.0
LN DANIS
app I FADZLEI
13
3
SILENCE TOUCH
57
55.0
J TAN
RB WOODWORTH
1
4
DONTLETMEDOWN
55
54.0
O SIDEK
Y AIFY
12
5
ROYAL ADVISER
55
54.0
PS KUMARAN
J LOW
7
6
BEST OF TIME
54
53.5
M SUKRI
P BRAEM
10
7
EASTERN SCORPION
54
53.5
K COETZEE
app J LIM
11
8
KAKA
54
53.5
JH TAN
L SOFHAN
14
9
BAMBAAZON
53
53.0
PK LEONG
K EIRWAN
9
10
AUSSIE INVADER
52
52.5
J MCGILLIVRAY
O CHAVEZ
8
11
TENTENWIN
52
52.5
BT LIM
app SS VANAN
6
12
NORTHERN ARCH
51
52.0
JB BROGAN
S SANI
5
13
ELEVENTH AVENUE
50
51.5
J BRINK
M ZAIDI
3
14
GOLD STAR WINNER
50
51.5
R LINES
app Z ZURIMAN
4
             
 
Scratching
         
 
JOE CZARINA
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 1, 3
No:
11
4
3
1
Time:1:03.8
Win
31
     
Forecast:39 Forecast Three:360
Place
13
41
31
 
Forecast Four: QPS:14(4-11) 13(3-11) 10(3-4)

RACE VIDEO

 

RACE 7: YUAN DYNASTY STAKES RESTRICTED MAIDEN DISTANCE 1200M TIME:4.15PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
NEW DAWN
48
55.0
J MCGILLIVRAY
app LOU HO
14
2
GLORY STAR
41
55.0
R LINES
J LOW
10
3
WARN YOU MAN
41
55.0
KC TIANG
K EIRWAN
5
4
VERY STYLO
39
55.0
KL CHONG
J SHANKAR
9
5
FROM ZERO
34
55.0
KL CHONG
app KM LAI
6
6
RENDEZVOUS
0
55.0
KC TIANG
M DJULKIFLI
3
7
BEAUTIFUL NOISE
0
55.0
MP THWAITES
M MARQUES
12
8
MAGIC BABY
0
55.0
K COETZEE
I AZHAR
1
9
OUR FAITH
0
55.0
J TAN
RB WOODWORTH
4
10
WHITE PILLOW
0
55.0
TAN SH
KT CHENG
11
11
KETSANA
0
53.5
T GILLESPIE
Y AIFY
2
12
KIM STAR
0
53.5
M SUKRI
P BRAEM
7
13
LANCER MAN
41
52.6
BT LIM
app HS GILL
13
14
BLACK OPAL
0
62.5
CW ROBERT
S SALEE
8

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/2, 3 3/4, 1 1/2
No:
3
10
11
1
Time:1:10.3
Win
23
     
Forecast:69 Forecast Three:1204
Place
10
52
50
 
Forecast Four:2180 QPS:24(3-100 23(3-11) 44(10-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 8: MINEX HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1200M TIME:4.50PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
WAI KOR
74
57.0
PK LEONG
RB WOODWORTH
13
2
DREAM EMPEROR
72
56.0
A RAHIM
LL TAI
4
3
KIM BAY
70
55.0
M SUKRI
J LOW
5
4
INZAGHI
66
53.0
CW ROBERT
app R JASMIN
1
5
SENSIBLE SAM
65
52.5
E BREUKELEN
app LOU HO
6
6
ARCANINE
64
52.0
R LINES
P BRAEM
9
7
CIZEN BANK
64
52.0
CW ROBERT
K EIRWAN
12
8
FLYING SPEED
64
52.0
K COETZEE
I AZHAR
7
9
DRIVELIKETIGER
63
51.5
MP THWAITES
M MARQUES
10
10
SPEED LOONG
63
51.5
J TAN
app HK CHENG
2
11
CHASE THE DREAM
62
51.0
P VISUANATHAN
S SALEE
3
12
FAST'S TIP
62
51.0
BT LIM
app HS GILL
11
13
BRILLIANT GLORY
59
50.0
HS LIM
app S FAUZI
8
             
 
Scratching
         
 
SPEED EAGLE
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2, 1 1/2, 1/2
No:
2
8
4
1
Time:1:09.7
Win
78
     
Forecast:16 Forecast Three:832
Place
25
17
24
 
Forecast Four:4875 QPS:10(2-8) 30(2-4) 12(4-8)

RACE VIDEO

 

 

RACE 9: LISBOA JUVENILE DISTANCE 1400M TIME:5.10PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1 ORIENTAL TASTE       KM CHIN 2
2 COPPER ALLOY       A CALDER 5
3 THE LUCKY TREASURE       M NUNES 13
4 NORTHERN CHAMPION       WH TSE 1
5 TAHITI BLACK PEARL       G FAUCON 14
6 TO CHERISH       CORRALES 8
7 KINGS ON STAGE       J LERMYTE 9
8 PEARL TAHITI       KW LEONG 3
9 ROLLING GOLD       W SMITH 6
10 GOLDEN SPIRITUAL       T PEREIRA 11
11 WINNER WINNER       F DURSO 4
12 LUCKY SOCCERMAN       KF CHOI 10
13 SUN PROFIT       A SPITERI 7
14 PROFIT STAR       KM LEI 12

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:
No:
.
.
.
.
Time:
Win
.
     
Forecast: Forecast Three:
Place
.
.
.
 
Forecast Four: QPS:

 

RACE 10:WHITE SERAYA HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1200M TIME:5.20PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
JAL TREASURE
74
57.0
J MCGILLIVRAY
app LOU HO
1
2
ONE STEP AHEAD
72
56.0
F NATHAN
M WEPNER
10
3
CENTURY LORD
69
54.5
KC TIANG
app HS GILL
12
4
UNIFIED SPIRIT
67
53.5
E BREUKELEN
A KUMAR
11
5
SPEEDY WIND
66
53.0
K COETZEE
I AZHAR
8
6
WINCHESTER WONDER
65
52.5
CW ROBERT
app R JASMIN
2
7
SAYAPRAYERFORME
64
52.0
LW YEOH
app A NAWAWI
5
8
COLOURLANDPRESTIGE
63
51.5
CW ROBERT
RB WOODWORTH
6
9
GOLD KEY
63
51.5
BT LIM
app I FADZLEI
3
10
PROMISE ME GOLD
62
51.0
R LINES
Y AIFY
6
11
RECYCLE KING
59
50.0
PK LEONG
app J LIM
7
12
UP TO YOU
58
50.0
J TAN
J LOW
4
             
 
Scratching
         
 
GOOD PLANNING
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:short head, neck, 3/4
No:
4
8
3
7
Time:1:10.1
Win
67
     
Forecast:22 Forecast Three:501
Place
18
16
40
 
Forecast Four:2144 QPS:9(4-8) 31(3-4) 9(3-8)

RACE VIDEO

 

 

RACE 11: THE COOMA HANDICAP DISTANCE 1800M TIME:5.40PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1 TRUEBLUE WIZARD       CORRALES 1
2 HARISTON       KF CHOI 13
3 TOP SHOOTER       M NUNES 9
4 YABBA DABBA DO       CW CHOI 12
5 PERFECT LAUNCH       J LERMYTE 7
6 WINSIGNAL       A CALDER 2
7 CRESTON       WI HO 14
8 ORIENTAL STAR (MACAU)       W SMITH 3
9 THE REBEL       F DURSO 4
10 LUEN YAT FORTUNE       G FAUCON 8
11 GOOD LUCKY (M)       KH YU 6
12 SOUTHERN STAR       J PESCUISO 10
13 COCO ROCKS       KM CHIN 11
14 BEST STALLION       KM LEI 5

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:
No:
.
.
.
.
Time:
Win
.
     
Forecast: Forecast Three:
Place
.
.
.
 
Forecast Four: QPS:

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com