PENANG MAY MEETING - 14 MAY 2011

 

going is heavy/soft

 

RACE 1:CINEMA V11 HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1700M TIME:1.45PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
MAGIC EIGHT
33
57.0
R LINES
P BRAEM
2
2
BUKIT SNGA
32
56.5
A RAHIM
LL TAI
10
3
HOLYSTONE
32
56.5
J TAN
EG CRUZ
8
4
UP AHEAD
29
55.0
KP HOY
J LOW
4
5
SPEEDY BORONIA
28
54.5
O SIDEK
app LOU HO
5
6
FLY OVER
26
53.5
J MCGILLIVRAY
O CHAVEZ
7
7
SWEET MEMORY
26
53.0
E BREUKELEN
M MARQUES
1
8
MAGIC MELANG
24
52.0
CW ROBERT
RB WOODWORTH
6
9
BEST QUALITY
23
51.0
B NG
app Z ZURIMAN
12
10
PINCAY
21
51.0
R LINES
A KUMAR
9
11
REGAL SPARTACUS
21
51.0
CW ROBERT
S SALEE
13
12
SUNNY LIGHT
21
51.0
NOORDIN
K EIRWAN
11
13
ZHEN DAO
20
50.5
JH TAN
Y AIFY
3
             
 
Scratching
         
 
ROLLING HIGH
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 3/4, 3/4, 1/2
No:
8
13
4
6
Time:1:47.5
Win
101
     
Forecast:81 Forecast Three:785
Place
30
22
12
 
Forecast Four:4102 QPS:20(8-13) 17(4-8) 10(4-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 2: GRACEFUL VIEW HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1700M TIME:2.15PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
NEVERANINCH
33
57.0
LN DANIS
S SANI
10
2
THE FIREBIRD
33
57.0
O SIDEK
J LOW
11
3
CONCRESCENCE
32
56.5
R LINES
O CHAVEZ
7
4
ADIK
31
56.0
E BREUKELEN
K EIRWAN
1
5
SPACE INVADER
29
55.0
K COETZEE
J SHANKAR
4
6
LORELEI
28
54.5
P VISUANATHAN
app SS VANAN
5
7
SPEEDY HERO
27
54.0
JB BROGAN
app S MUTAZA
6
8
RED AUSPICE
26
53.5
CW ROBERT
app HK CHENG
13
9
SUNNY PARADISE
26
53.5
NOORDIN
KT CHENG
12
10
WINNING SMILE
23
52.0
J MCGILLIVRAY
J CHUAH
14
11
E-MOTION
21
51.0
B NG
app Z ZURIMAN
3
12
MIGHTY ACE
21
51.0
CW ROBERT
S SALEE
2
13
SPEED HAPPY
21
50.5
J TAN
I AZHAR
8
14
BLUE FOX
19
 
KC TIANG
RB WOODWORTH
9
             
 
Scratching
         
 
NATURAL QUALITY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/4, 1 3/4, 1
No:
4
3
1
9
Time:1:47.0
Win
109
     
Forecast:38 Forecast Three:470
Place
35
29
11
 
Forecast Four:1767 QPS:14(3-4) 29(1-4) 5(1-3)

RACE VIDEO

 

 

RACE 3: GENEROUS BID STAKES RESTRICTED MAIDEN DISTANCE 1600M TIME:2.45PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
SUREWINWAN
47
55.0
P VISUANATHAN
O CHAVEZ
11
2
WHITE PILLOW
47
55.0
TAN SH
KT CHENG
9
3
BRING IT ON
44
55.0
KL CHONG
TM WAN
10
4
DISTANT GLORY
43
55.0
J TAN
RB WOODWORTH
12
5
JETSETTER
40
55.0
KL CHONG
J SHANKAR
1
6
SUPREME SUPERIOR
39
55.0
KC TIANG
K EIRWAN
2
7
HILL OF FORTUNE
0
55.0
R LINES
app Z ZURIMAN
3
8
MADE IN HEAVEN
0
55.0
TAN SH
app ALEX CHEW
6
9
CIZEN PRINCESS
36
53.5
CW ROBERT
app R JASMIN
8
10
SHOW OF SUCCESS
45
52.0
MP THWAITES
B TAI
5
11
BORDER EXPRESS
0
52.0
BT LIM
app HS GILL
4
12
BLACK MAGIC WOMAN
42
50.5
J TAN
app J LIM
7
             
 
Scratchings
         
 
FLYING SWORD
         
 
KETSANA
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 3 1/2, neck
No:
10
2
11
1
Time:1:26.3
Win
53
     
Forecast:13 Forecast Three:922
Place
26
10
203
 
Forecast Four:6570 QPS:5(2-10) 182(10-11) 74(2-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 4:BRACKEN HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1700M TIME:3.15PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
MEXBOROUGH LADD
60
57.0
YN LIEW
O CHAVEZ
11
2
BLACK SUPREME
57
55.5
CW ROBERT
app HK CHENG
8
3
UP TO YOU
56
55.0
J TAN
TM WAN
4
4
AMARONE
54
54.0
A SELVARATNAM
J LOW
1
5
BE SURE
54
54.0
A RAHIM
RB WOODWORTH
7
6
BIG RED POINT
54
54.0
KC TIANG
K EIRWAN
14
7
I'MBLESS
54
54.0
BT LIM
app I FADZLEI
10
8
SIR TIKI
52
53.0
PS KUMARAN
app M GANEESH
6
9
MASTER JIANGMEN
51
52.5
PK LEONG
J SHANKAR
3
10
PAGSANJAN
51
52.5
TAN SH
SCRATCHED
13
11
SATISFACTION
51
52.5
K COETZEE
I AZHAR
2
12
AMAZING SURPRISE
50
52.0
J TAN
S SANI
9
13
BRILLIANT TYCOON
50
52.0
BT LIM
app HS GILL
5
14
I WISH
49
51.5
KL CHONG
L SOFHAN
12
             
 
Scratching
         
 
CENTURY FLYBOY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1, neck, 2 1/4
No:
5
12
14
6
Time:1:45.5
Win
51
     
Forecast:25 Forecast Three:1010
Place
20
15
47
 
Forecast Four:1389 QPS:6(5-12) 30(5-14) 33(12-14)

RACE VIDEO

 

 

RACE 5:COFFEE EXPORTER II HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1700M TIME:3.50PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CIZEN WORLD
72
57.0
CW ROBERT
app HK CHENG
1
2
ONE STEP AHEAD
72
57.0
F NATHAN
M WEPNER
4
3
ACE ALPHABET
70
56.0
R LINES
O CHAVEZ
12
4
WINNER TAKES ALL
68
55.0
JB BROGAN
app S MUTAZA
7
5
DAYTONA
66
54.0
T GILLESPIE
J LOW
6
6
TWICE REGAL
66
54.0
J BRINK
M MARQUES
8
7
CIGAR ROYALE
65
53.5
CW ROBERT
app SS VANAN
11
8
BINTANG BIRU
64
53.0
O SIDEK
I SAIFUDIN
5
9
FLYING SPEED
64
53.0
K COETZEE
I AZHAR
3
10
ARCANINE
63
52.5
R LINES
P BRAEM
13
11
TRIPLE SIN
63
52.5
YN LIEW
R JOORAWON
10
12
MY FACE
61
51.5
GN SEET
KT CHENG
2
13
FAST'S TIP
60
51.0
BT LIM
app I FADZLEI
15
14
STAR RULER
58
50.0
E BREUKELEN
L SOFHAN
9
15
DESTINY'S DAY
57
50.0
PK LEONG
RB WOODWORTH
14
             
 
Scratchings
         
 
GOOD BABY
         
 
FIERY GAMBADE
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3 1/2, 1 1/2, 3/4
No:
5
13
9
15
Time:1:44.0
Win
98
     
Forecast:1110 Forecast Three:8173
Place
33
650
20
 
Forecast Four:1512 QPS:506(5-13) 9(5-9) 158(9-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 6: CELTIC KNIGHT HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1200M TIME:4.25PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
DRESSED TO IMPRESS
32
57.0
CW ROBERT
S SALEE
5
2
RED CLIFF
31
56.5
R LINES
J LOW
7
3
GOOD WINNER
30
56.0
K COETZEE
app BN KUMAR
12
4
LUCKY FUND
30
56.0
HS LIM
app J LIM
6
5
BLAZING WARRIOR
29
55.5
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
8
6
CHOISIR BOY
29
55.5
CW ROBERT
P BRAEM
9
7
REAL IMPACT
29
55.5
S COOK
R JOORAWON
11
8
WORD OF HONOUR
28
55.0
M SUKRI
EG CRUZ
2
9
BUSHRANGE
25
53.5
A RAHIM
LL TAI
1
10
SUCCESS FOREVER
25
53.5
K COETZEE
I AZHAR
3
11
THUNDER MAN
23
52.5
P VISUANATHAN
M MARQUES
4
12
THAY'S ME
21
51.5
PK LEONG
B TAI
10
13
CITY FIGHTER
18
50.0
NOORDIN
K EIRWAN
13

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3/4, 3/4, nose
No:
7
3
5
12
Time:1:13.7
Win
176
     
Forecast:212 Forecast Three:4665
Place
50
86
13
 
Forecast Four:4092 QPS:146(3-7) 12(5-7) 41(3-5)

 

RACE 7:MIAMI HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1200M TIME:5.00PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
PENANG LEGEND
61
57.0
KC TIANG
K EIRWAN
11
2
METEOR ONE
57
55.0
TAN SH
KT CHENG
6
3
LUCKY ME
56
54.5
T GILLESPIE
P BRAEM
1
4
MY DIAMOND
55
54.0
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
2
5
EGO'S MELANG
53
53.0
CW ROBERT
app R JASMIN
4
6
SUBORDINATE
53
53.0
K COETZEE
app HK CHENG
5
7
TWELFTH AVENUE
53
53.0
J BRINK
Y AIFY
13
8
FREEDOM
52
52.5
JH TAN
app KM LAI
10
9
FREEDOM BELL
52
52.5
PK LEONG
R JOORAWON
12
10
ONLY WISH
51
52.0
WONG KF
TM WAN
9
11
SAMPORING NALO
51
52.0
M SUKRI
L SOFHAN
3
12
THARA
50
51.5
J TAN
S SANI
7
13
WISEMAN
49
51.0
R LINES
J LOW
8
             
 
Scratching
         
 
JERAM WONDER
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/2, 2 3/4, 1/2
No:
7
13
9
4
Time:1:11.1
Win
73
     
Forecast:143 Forecast Three:5603
Place
22
80
73
 
Forecast Four:15352 QPS:22(7-13) 33(7-9) 67(9-13)

 

RACE 8: SIMULCAST FROM MACAU THE GILGANDRA DISTANCE: 1800M TIME:5.20PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
  ASTON   60.5   WH TSE 6
  TURQUOISE DANE   60.0   KM CHIN 9
  VIKING EAGLE   60.0   M CANGAS 10
  JACT THE BISCUIT   59.5   F DURSO 14
  MARKSMAN   59.0   KH YU 2
  AUSSIE EAGLE   58.0   M NUNES 8
  JANUARY THE FIRST   57.5   CORRALES 5
  TURQUOISE FOREVER   57.5   J LERMYTE 13
  LET'S FIGHT   57.0   W SMITH 1
  THE GANGSTER   54.5   A CALDER 12
  CRESTON   53.0   WL HO 7
  MONEY IN CAR   52.5   CF CHAN 4
  ORIENTAL STAR   52.5   CF WONG 11
  CHINESE KIDDY   51.5   KM LEI 3
             
  Standby          
  GLOBAL ONE          
  BEST BRIGHT          
  CLUB HOUSE          

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/2, 1 1/2
No:
3
10
11
5
Time:1:53.7
Win
271
     
Forecast:984 Forecast Three:18859
Place
74
59
18
 
Forecast Four:24465 QPS:286(3-10) 119(3-11) 47(10-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 9:ALLEGRO HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1200M TIME:5.35PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BLACK ARROW
61
57.0
CW ROBERT
S SALEE
10
2
RAMZ
59
56.0
A SELVARATNAM
app SS VANAN
9
3
ARANDA
57
55.0
K COETZEE
app J LIM
13
4
SILENCE TOUCH
57
55.0
J TAN
RB WOODWORTH
4
5
VICTORY MY COMMAND
56
54.5
T GILLESPIE
J LOW
6
6
SAYA BOLEH
55
54.0
KL CHONG
app KM LAI
7
7
ROCKET ELITE
53
53.0
P LEE
A KUMAR
3
8
JOE CZARINA
52
52.5
T GILLESPIE
K EIRWAN
1
9
LAST OWNER
51
52.0
KC TIANG
app HS GILL
2
10
I AM THE BOSS
50
51.5
R LINES
M WEPNER
5
11
JERAM CORPORATE
50
51.5
A RAHIM
TM WAN
12
12
SUN SUPREME
50
51.5
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
11
13
NORTHERN ARCH
49
51.0
JB BROGAN
S SANI
8
             
 
Scratching
         
 
CHEEK TO CHEEK
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 3/4, neck
No:
3
2
12
6
Time:1:11.8
Win
110
     
Forecast:224 Forecast Three:1516
Place
25
12
19
 
Forecast Four:4237 QPS:99(2-3) 49(3-12) 14(2-12)

RACE VIDEO

 

 

RACE 10: SIMULCAST FROM MACAU THE INVERELL DISTANC E: 1000MTIME:5.55PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
  AQUATIC STAR   58.5   J PESCUISO 3
  HANDSOME RUN   58.5   WL HO 10
  POWER CLIMBER   58.5   J LERMYTE 11
  CHARMING SCENERY   58.0   KM CHIN 9
  FAMOUS MASTER   57.0   H LAM 1
  SIX ACES   57.0   CORRALES 8
  TEST OF TIME   57.0   A SPITERI 5
  HERBAL KING   56.5   KH YU 13
  LUCKY FIVE STARS   56.5   M NUNES 4
  HOSTWIN RAINBOW   56.0   WT PAO 14
  WINSIGNAL   56.0   CF WONG 7
  GOLDEN ELITE   55.5   KW LEONG 12
  ORIENTAL MOBILE   55.0   W SMITH 2
  YOUNG LOOKING   55.0   KF CHOI 6
             
  Standby          
  SMART BROTHER          
  THEOLOGY          
  SUNSHINE CHEERS          

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1, 1 1/4
No:
1
9
5
13
Time:1:00.1
Win
79
     
Forecast:24 Forecast Three:342
Place
27
10
17
 
Forecast Four:425 QPS:9(1-9) 11(1-5) 7(5-9)

RACE VIDEO

 

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com