PENANG DECEMBER GOLD CUP MEET - 19 DECEMBER 2009

 

going is soft

 

RACE 1: FOUR CHARMERS HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:1.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
IT'SDWING
43
57.0
E BREUKELEN
O CHAVEZ
10
2
MY MY MINE
43
57.0
P PEREIRA
app SL LAM
4
3
OPAL RUN
43
57.0
ROY ROGERS
app LOU HO
1
4
FIRE GENERAL
42
56.5
WONG KF
app S SOFIAN
16
5
DANCING GREY
41
56.0
TAN SH
HK LIM
3
6
JERAM FASHION
41
56.0
F MAYNARD
L SOFHAN
6
7
CUTTING EDGE
40
55.5
PK LEONG
M DJULKIFLI
5
8
PRINCE AKBAR
40
55.5
M SUKRI
app H MOHD
13
9
STRATEGY
40
55.5
J TAN
app HK CHENG
14
10
INNER SANCTUM
39
55.0
KL CHONG
app KM LAI
7
11
FOND MEMORY
38
54.5
PS KUMARAN
app LL TAI
12
12
NATURAL SPIRIT
38
54.5
CW ROBERT
S SANDANA
8
13
THE REAL THING
38
54.5
R LINES
A AUSTIN
11
14
THE SWORDSMAN
37
54.0
LW YEOH
TM WAN
17
15
SEE ME FLY
36
53.5
CW ROBERT
KT CHENG
2
16
SHEN HIN
36
53.5
O SIDEK
G COOKSLEY
9
17
DENDROBIUM
37
54.0
J TAN
SCRATCHED
15

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/2, 1/2, 3/4
No:
4
1
2
16
Time:1:28.0
Win
17
     
Forecast:38 Forecast Three:952
Place
5
19
20
 
Forecast Four:1243 QPS:11(1-4) 22(2-4) 22(1-2)

RACE VIDEO

 

 

RACE 2: ENTERTAINMENT HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:2.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
ERKE
43
57.0
PS KUMARAN
KT CHENG
10
2
MAGIC TRIUMPH
43
57.0
J TAN
Y AIFY
15
3
UNCLETWO
43
57.0
S COOK
app S MUTAZA
7
4
ISLAND STAR
42
56.5
CW ROBERT
V SIVAN
1
5
MANDIRI
42
56.5
E BREUKELEN
app YS LIM
14
6
CASH MAN
41
56.0
LN DANIS
app ALEX LEE
9
7
CAUSE AND EFFECT
39
55.0
F NATHAN
A AUSTIN
13
8
CROWN GREG
39
55.0
J TAN
SCRATCHED
11
9
HAPPY WINNING
39
55.0
P VISUANATHAN
app S RUZAINI
3
10
BRILLIANT LEGEND
38
54.5
BT LIM
app F TAN
12
11
DRESSED TO IMPRESS
38
54.5
ROY ROGERS
app J LOW
5
12
NATURAL PERFORMER
38
54.5
CW ROBERT
SH LEE
6
13
SASSY BEE BEE
38
54.5
LW YEOH
C GOON
4
14
GOLD LION
37
54.0
A RAHIM
RB WOODWORTH
2
15
SPEED HAPPY
36
53.5
MC LAM
TM WAN
8
             
 
Scratchings
         
 
ROAD RUNNER
         
 
FLYING SWALLOW
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/2, 1, 1/2
No:
12
2
11
14
Time:1:27.2
Win
31
     
Forecast:110 Forecast Three:4262
Place
18
41
7
 
Forecast Four:1398 QPS:27(2-12) 17(11-12) 132(2-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 3:CAPE CANAVERAL STAKES RESTRICTED MAIDEN DISTANCE 1200M TIME: 2.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
GERUASIO
41
55.0
J TAN
L SOFHAN
5
2
GOLDEN PARTNER
41
55.0
J MCGILLIVRAY
A KUMAR
12
3
AMAZING SURPRISE
0
55.0
TAN SH
app S RUZAINI
10
4
BEST QUALITY
0
55.0
CW ROBERT
SH LEE
14
5
CITY FIGHTER
0
55.0
NOORDIN
app YS LIM
4
6
GOOD TALK
0
55.0
K COETZEE
I AZHAR
1
7
HOLLYWOOD ISLAND
0
55.0
M SUKRI
Y AIFY
2
8
HONEST MAN
0
55.0
K COETZEE
app J YEOH
3
9
JOKER BLISS
0
55.0
BT LIM
app HS GILL
11
10
TRIPLE WANG
0
55.0
YN LIEW
app LL TAI
6
11
VIBRANT SPIRIT
0
55.0
KL CHONG
KT CHENG
7
12
CIZEN BANK
0
53.5
CW ROBERT
G COOKSLEY
13
13
SOLO BEAUTY
0
53.5
NOORDIN
S JOHN
9
14
VAMOS
0
51.5
MP THWAITES
H SAMSIR
8
             
 
Scratchings
         
 
SUPREME STAR
         
 
YOURS TRULY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:6 1/2, 1/2, 1
No:
14
11
10
12
Time:1:13.8
Win
15
     
Forecast:68 Forecast Three:325
Place
11
19
6
 
Forecast Four:376 QPS:14(11-14) 4(10-14) 18(10-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 4:DEWAR HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1400M TIME:3.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
EASTERN STAR
43
57.0
R LINES
D CHONG
14
2
LION CITY SOLDIER
43
57.0
CW ROBERT
S SANDANA
15
3
PENANG HERO
43
57.0
KC TIANG
app S RUZAINI
10
4
ZINWONN
43
57.0
GN SEET
app ALEX CHEW
3
5
HUSSON EXPRESS
42
56.5
J TAN
S JOHN
8
6
MASTER JIANGMEN
42
56.5
PK LEONG
app ALEX LEE
11
7
SINAR CAHAYA
42
56.5
O SIDEK
app HS GILL
12
8
MY SPECIAL
41
56.0
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
1
9
SUCCESS ACE
41
56.0
K COETZEE
I AZHAR
9
10
ACE AGUERO
39
55.0
J TAN
D AZIS
7
11
BLUE CANYON
38
54.5
A RAHIM
RB WOODWORTH
16
12
D'MIGHTY KINGDOM
38
54.5
J TAN
app YS LIM
4
13
RED AUSPICE
38
54.5
KP HOY
WK YAN
2
14
AISHITERU
37
54.0
LN DANIS
A KUMAR
13
15
CIZEN TYCOON
37
54.0
CW ROBERT
V SIVAN
5
16
ESSENTIALLY COOL
37
54.0
KL CHONG
KT CHENG
6
             
 
Scratching
         
 
BEIJING CITY
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 3/4, 1 1/4, 1 1/2
No:
5
8
9
13
Time:1:27.4
Win
46
     
Forecast:18 Forecast Three:329
Place
15
12
15
 
Forecast Four:1789 QPS:9(5-8) 29(5-9) 11(8-9)

RACE VIDEO

 

 

RACE 5:CINERAMA HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1400M TIME:AAA

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
HORACE
51
57.0
PS KUMARAN
app H MOHD
14
2
SMILING MELANG
51
57.0
CW ROBERT
RB WOODWORTH
8
3
JUST STEEL
50
56.5
A RAHIM
SH LEE
15
4
RAPTORULES
50
56.5
F NATHAN
app J LOW
7
5
SUPER SPECTRUM
50
56.5
ROY ROGERS
app HK CHENG
1
6
ASIAN CLASSIC
49
56.0
J TAN
S SANDANA
9
7
CROCODILE DUNDEE
49
56.0
WONG KF
app S RUZAINI
5
8
FIERY GAMBADE
48
55.5
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
12
9
CONSTABLE
47
55.0
R LINES
O CHAVEZ
16
10
SHADOW WIND
47
55.0
K COETZEE
I AZHAR
3
11
HISTORIC MOMENT
45
54.0
O SIDEK
D AZIS
11
12
MAN IN BLACK
45
54.0
P PEREIRA
app SL LAM
4
13
PURE MAGIC
45
54.0
ROY ROGERS
G COOKSLEY
10
14
ROYAL FORCE
45
54.0
M SUKRI
D CHONG
2
15
HALL OF FAME
44
53.5
PS KUMARAN
app HS GILL
6
16
TOMOHAWK
44
53.5
NOORDIN
app S MUTAZA
13
             
 
Scratchings
         
 
PERFECT SPEED
         
 
GOLDEN CHESTNUT
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/2, 1. 1
No:
14
7
2
3
Time:1:28.0
Win
185
     
Forecast:221 Forecast Three:12271
Place
54
7
33
 
Forecast Four:2229 QPS:104(7-14) 163(2-14) 21(2-7)

RACE VIDEO

 

 

RACE 6: PINTU MAS HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1100M TIME:4.20 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
DANCING VAIN
51
57.0
F MAYNARD
V SIVAN
3
2
SPEED HORSE
51
57.0
MC LAM
TM WAN
9
3
CENTURY GREYHOUND
50
56.5
KC TIANG
M DJULKIFLI
10
4
PADI FIELD
50
56.5
KH NG
app S RUZAINI
14
5
SINMA CHAMPION
50
56.5
PS KUMARAN
G COOKSLEY
12
6
THRILLER
50
56.5
J TAN
B TAI
13
7
XIN DONG ELITE
50
56.5
J TAN
Y AIFY
1
8
EASTERN SCORPION
48
55.5.
R LINES
HK LIM
11
9
KIM WINNER
48
55.5
M SUKRI
R BURNETT
7
10
STINGS LEICA BEE
47
55.0
J TAN
RB WOODWORTH
5
11
GREATEST
45
54.0
J MCGILLIVRAY
A KUMAR
6
12
TIGER GENERAL
45
54.0
LW YEOH
KT CHENG
8
13
ZAMBUCCA
44
53.5
CW ROBERT
SCRATCHED
2
14
IDOLEYE'S
44
53.5
NOORDIN
SCRATCHED
4

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:7,1 1/4, head
No:
8
5
4
10
Time:1:07.8
Win
19
     
Forecast:43 Forecast Three:2263
Place
6
6
80
 
Forecast Four:7603 QPS:23(5-8) 138(4-8) 30(4-5)

RACE VIDEO

 

 

RACE 7: PETER HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1700M TIME:4.55 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
SAZONAR
74
57.0
BT LIM
app HS GILL
3
2
BLUE ANGEL
71
55.5
KP HOY
WK YAN
9
3
SAKIMA
68
54.0
BT LIM
O CHAVEZ
1
4
SPEED HONOUR
68
54.0
MC LAM
TM WAN
4
5
LIM'S ZERPERB
67
53.5
BT LIM
S ANANDAN
8
6
TRIPLE SIN
67
53.5
YN LIEW
app K YAZID
12
7
FANTASTIC GIFT
65
52.5
M SUKRI
P BRAEM
5
8
CONOSUR
63
51.5
JB BROGAN
KT CHENG
10
9
DURIAN KING
62
51.0
J TAN
Y AiFY
13
10
SARGASSO
62
51.0
A RAHIM
SH LEE
6
11
WU JIN
62
51.0
YN LIEW
app CK TAN
14
12
HINT
58
50.0
R LINES
app J LOW
11
13
KNIGHTRIDER
58
50.0
WONG KF
BN SHAHRUL
2
14
WEALTH
57
50.0
CW ROBERT
S JOHN
7
             
 
Scratchings
         
 
FUTURE FORTUNE
         
 
SPEEDY FIRE
         
 
BLESSWITHTALENT
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:head, neck, 2 1/4
No:
1
11
3
7
Time:1:46.0
Win
14
     
Forecast:80 Forecast Three:778
Place
6
37
5
 
Forecast Four:7690 QPS:21(1-11) 7(1-3) 55(3-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 8: DA MA CAI STAKES COMBINED CLASSES 1 & 2 DISTANCE 1200M TIME:AAA

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
TRIPLE LUCK
119
58.5
YN LIEW
app K YAZID
1
2
FREE SPIRIT
117
58.0
KL CHONG
app S SOFIAN
13
3
KELANTAN
106
56.0
P VISUANATHAN
P BRAEM
12
4
TRIPLE HAPPY
100
55.0
YN LIEW
app CK TAN
14
5
EMIT TIME
88
53.0
TAN SH
HK LIM
10
6
MAHAU
87
52.5
KH NG
app ALEX CHEW
7
7
LUCKYTINO
86
52.0
MP THWAITES
H SAMSIR
11
8
SPEED RANGER
86
52.0
A RAHIM
app LL TAI
9
9
ULTIMATE GLAMOUR
85
51.5
KH NG
app S RUZAINI
6
10
GOLDEN RAINBOW
84
51.0
A RAHIM
SH LEE
8
11
SANJUAN
82
50.0
BT LIM
app HS GILL
5
12
TOLL THE BELL
82
50.0
SB TAN
app I RAZIF
4
13
KIM EMMA
78
50.0
M SUKRI
app J LOW
3
14
HELIUM
74
50.0
J MCGILLIVRAY
J CHUAH
2

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:2 1/2, 3/4, 2 1/4
No:
11
6
9
7
Time:1:12.4
Win
17
     
Forecast:127 Forecast Three:2024
Place
8
45
5
 
Forecast Four:4413 QPS:59(6-11) 15(9-11) 31(6-9)

RACE VIDEO

 

 

RACE 9: SABELAS JUNE HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1200M TIME:6.00 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CAPTAIN OBVIOUS
71
57.0
KL CHONG
app S SOFIAN
14
2
MAHAKAYA
71
57.0
KP HOY
TM WAN
3
3
GOLDEN ARMOUR
67
55.0
M SUKRI
Y AIFY
4
4
STORM EXPRESS
67
55.0
WONG KF
app RUZAINI
11
5
SUPERB HIGHNESS
64
53.5
J TAN
C GOON
7
6
ASIA STAR
63
53.0
SB TAN
I SAIFUDIN
12
7
BLESS YEAR
63
53.0
CW ROBERT
S SALEE
6
8
CITY BEAT
61
52.0
JB BROGAN
S SANI
1
9
GLOBAL NOMAD
61
52.0
BT LIM
app M YUSRI
9
10
TELLNOONE
61
52.0
J MCGILLIVRAY
app HS GILL
10
11
UNMATCHED
59
52.0
HS LIM
app LOU HO
13
12
ANGKI
59
51.0
HS LIM
app M ZAIRI
2
13
GUAN YI
57
50.0
J TAN
S SANDANA
15
14
OLYMPIC FLAME
57
50.0
J TAN
RB WOODWORTH
8
15
SPEED TIGER
61
52.0
MC LAM
SCRATCHED
16
16
NATURAL ACHIEVER
57
50.0
CW ROBERT
SCRATCHED
5
             
 
Scratchings
         
 
BREECH
         
 
WESTERN CONQUEROR
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:10, 2 1/2, neck
No:
1
11
2
6
Time:1:12.0
Win
6
     
Forecast:17 Forecast Three:391
Place
5
19
50
 
Forecast Four:2254 QPS:9(1-11) 31(1-2) 87(2-11)

RACE VIDEO

 

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com