PENANG OCTOBER/NOVEMBER MEET- 25 OCTOBER 2009

 

going is yielding

 

RACE 1:RECOVERY HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1700M TIME:12.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
TERIMA KASEH
33
57.0
M SUKRI
L SOFHAN
2
2
SUPER EXPRESS
32
56.5
J TAN
RB WOODWORTH
7
3
SPEED LION
31
56.0
MC LAM
app J LOW
16
4
POWER N WIN
30
55.5
PK LEONG
M DJULKIFLI
14
5
SUMMER ASH
28
54.5
WONG KF
BN SHAHRUL
8
6
TRIPLE ACES
25
53.0
MP THWAITES
C GOON
9
7
FIRST CROWN
24
52.5
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
3
8
FLASH HOME
24
52.5
K COETZEE
A AUSTIN
4
9
CONAMOR'E
23
52.0
R LINES
O CHAVEZ
13
10
SENOR STEVE
23
52.0
GN SEET
app A CHEW
15
11
FEARLESS LEADER
22
51.5
NOORDIN
S JOHN
12
12
MIGHTY RULER
21
51.0
HS LIM
app J LIM
10
13
ANAK GOMBANG
20
50.5
TAN SH
HK LIM
11
14
REALMAN
15
50.0
A RAHIM
app S RUZAINI
1
15
SKY HOCK
13
50.0
NOORDIN
K EIRWAN
6
16
SUNSHINE SUNBRIGHT
12
50.0
CW ROBERT
app G MATTHIAS
5
             
 
Scratchings
         
 
ACE FOX
         
 
PANTHER ARI
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 3/4, short head, deadheat
No:
8
9
10/14
.
Time:1:47.8
Win
141
     
Forecast:171 Forecast Three:1595/1418
Place
37
19
13/6
 
Forecast Four:1734 QPS:22(8-9) 21(8-10) 19(9-10)20(8-14) 23(10-14)

RACE VIDEO

 

 

RACE 2: UKELELE HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1700M TIME:1.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CARRY ON BABY
33
57.0
J TAN
app HK CHENG
2
2
HOT WHEELS
33
57.0
CW ROBERT
app J LIM
12
3
GOLDEN MILE
31
56.0
TAN SH
HK LIM
8
4
MAIN POWER
30
55.5
J MCGILLIVRAY
RB WOODWORTH
1
5
SONIC KOUN
30
55.5
S COOK
app YS LIM
16
6
TOMOHAWK
30
55.5
NOORDIN
A KUMAR
13
7
SUPERB GENIUS
29
55.0
K COETZEE
I AZHAR
7
8
SOVEREIGN EXPRESS
27
54.0
WONG KF
app S RUZAINI
14
9
AUSPICIOUS SIGN
25
53.0
SB TAN
I SAIFUDIN
4
10
PONY EXPRESS
24
52.5
M SUKRI
Y AIFY
11
11
POLAR EXPRESS
22
51.5
PS KUMARAN
S JOHN
10
12
TRIPLE WONDER
21
51.0
E BREUKELEN
app S THAI YANG
6
13
SPEEDY HERO
20
50.5
JB BROGAN
S SANI
5
14
FUTURE DELIGHT
17
50.0
CW ROBERT
V SIVAN
3
15
CHEVAL DAUM
12
50.0
MP THWAITES
app HS GILL
9
16
TINKER BELL
12
50.0
HS LIM
J CHUAH
15
             
 
Scratchings
         
 
OUR POLLY
         
 
JERAM SUPER
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3 1/4, 3/4, 1 1/2
No:
4
14
8
13
Time:1:46.3
Win
27
     
Forecast:179 Forecast Three:1069
Place
9
21
.15
 
Forecast Four:5867 QPS:42(4-14) 27(4-8) 46(8-14)

RACE VIDEO

 

 

RACE 3: PIETERNEL HANDICAP MAIDEN 4 DISTANCE 1100M TIME:1.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BEST PERFORMER
53
57.0
CW ROBERT
SH LEE
1
2
PAPA BEAR
53
57.0
JB BROGAN
O CHAVEZ
6
3
TIGER CAPTAIN
53
57.0
LW YEOH
SCRATCHED
8
4
CENTURY BEAU
51
56.0
KC TIANG
app HS GILL
9
5
BIGNMIGHTY
50
55.5
J TAN
C GOON
10
6
OPAL RUN
49
55.0
ROY ROGERS
K EIRWAN
5
7
KIM CROSS
48
54.5
M SUKRI
app S THAI YANG
7
8
STINGS LEICA BEE
41
51.0
LN DANIS
D CHONG
3
9
KING CZAR
39
50.0
HS LIM
HK LIM
2
10
A HA OBAMA
31
50.0
KL CHONG
app S SOFIAN
4
             
 
Scratchings
         
 
KEEP FOR TODAY
         
 
JOINT EFFORT
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/4, 1 3/4, 1/2
No:
7
10
8
2
Time:1:06.8
Win
42
     
Forecast:39 Forecast Three:714
Place
16
7
20
 
Forecast Four:4373 QPS:15(7-10) 6(7-8) 19(8-10)

RACE VIDEO

 

 

RACE 4: SLICKNESS HANDICAP MAIDEN DISTANCE 1100M TIME:2.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BRIGHT MASTER
54
57.0
O SIDEK
S SALEE
3
2
KIM HONOUR
53
56.5
M SUKRI
C GOON
1
3
RATHFEIGH
53
56.5
JB BROGAN
O CHAVEZ
7
4
XIN DONG WARRIOR
53
56.5
J TAN
RB WOODWORTH
9
5
SI BRAVO
51
55.5
LN DANIS
S SANI
10
6
EMPEROR POWER
49
54.5
TAN SH
app S RUZAINI
6
7
CALL ME THE BREEZE
42
51.0
F MAYNARD
D AZIS
8
8
RARE FORM
40
50.0
KP HOY
app A CHEW
2
9
HIGH FLYING
38
50.0
R LINES
D CHONG
5
10
NOMANI NOHUNI
37
50.0
KL CHONG
app S SOFIAN
4
             
 
Scratching
         
 
SPEED BATMAN
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:nose, 1 1/2, neck
No:
6
8
1
2
Time:1:07.1
Win
52
     
Forecast:56 Forecast Three:550
Place
13
11
11
 
Forecast Four:3934 QPS:18(6-8) 10(1-6) 7(1-8)

RACE VIDEO

 

 

RACE 5:SIMULCAST KIKUKA SHO (JAPANESE ST LEGER) DISTANCE 3000M TIME:2.40 PM

HORSE NAME
WT
RATING
RIDER
TRAINER
BAR
1
THREE ROLLS
57.0
 
HAMANAKA
  1
2
SCON WALD
57.0
 
AKIYAMA
  2
3
FORGETTABLE
57.0
 
YOSHIDA
  3
4
TRIUMPH MARCH
57.0
 
TAKE
  4
5
UNRIVALED
57.0
 
Y IWATA
  5
6
EXECUTIVE
57.0
 
KAWASHIMA
  6
7
YAMANIN WHISKER
57.0
 
R WADA
  7
8
ANTONIO BARROWS
57.0
 
K TSUNODA
  8
9
REACH THE CROWN
57.0
 
Y TAKE
  9
10
KING BAMBOO
57.0
 
F KOMAKI
  10
11
SACRED VALLEY
57.0
 
MATSUOKA
  11
12
SEIUN WONDER
57.0
 
FUKUNAGA
  12
13
KITASAN CHIEF
57.0
 
K FUJUKA
  13
14
I KO PIKO
57.0
 
H SHII
  14
15
POLKA MAZURKA
55.0
 
YOKAYAMA
  15
16
NAKAYAMA FESTA
57.0
 
M EBINA
  16
17
ADMIRE MAJOR
57.0
 
Y KAWADA
  17
18
BREAK RUN OUT
57.0
 
S FUJITA
  18

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:nose, 1 1/4, 1
No:
1
3
12
14
Time:3:03.5
Win
90
     
Forecast:259 Forecast Three:5794
Place
32
17
26
 
Forecast Four:1452 QPS:108(1-3) 433(1-12) 115(3-12)

RACE VIDEO

 

 

RACE 6:NOMAD STAKES RESTRICTED MAIDEN DISTANCE 1200M TIME:3.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
LOVELY ZAVATA
0
55.0
J TAN
app HK CHENG
4
2
BOTTOMS UP
0
52.5
KP HOY
app A LEE
13
3
FOUR ACES
0
52.5
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
8
4
GERUASIO
0
52.5
J TAN
L SOFHAN
1
5
GOLDEN PARTNER
0
52.5
J MCGILLIVRAY
A KUMAR
11
6
HAPPY SURPRISER
0
52.5
KC TIANG
S SANI
10
7
SALUTE THE BOSS
0
52.5
KL CHONG
RB WOODWORTH
12
8
SPEED ULTRAMAN
0
52.5
MC LAM
TM WAN
7
9
SUPREME STAR
0
52.5
KC TIANG
app M EWE
6
10
GLORY BETTING
0
51.0
KC TIANG
K EIRWAN
5
11
KIM BAY
0
51.0
M SUKRI
V SIVAN
9
12
TRIPLE YING
0
51.0
YN LIEW
app CK TAN
2
13
TIENJIN WARRIOR
0
48.5
KC TIANG
app J LOW
3
             
 
Scratching
         
 
HONEST MAN
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1,2, 3 1/2
No:
12
4
3
11
Time:1:13.1
Win
15
     
Forecast:122 Forecast Three:779
Place
5
35
5
 
Forecast Four:2910 QPS:45(4-12) 3(3-12) 48(3-4)

RACE VIDEO

 

 

RACE 7:PICTURE GOER HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1200M TIME:3.50 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
CHAMPIONSHIP
35
57.0
GN SEET
I SAIFUDIN
 
2
HELLO N BYE
34
56.5
KC YIANG
S SANI
 
3
TITIKILLA
34
56.5
J TAN
Y AIFY
 
4
CITY MAN
32
55.5
LN DANIS
app S THAI YANG
 
5
OLYMPIC SUN
32
55.5
HS LIM
app YS LIM
 
6
SHEN HIN
30
54.5
O SIDEK
S SALEE
 
7
CHINESE STREET
29
54.0
P LEE
V SIVAN
 
8
THAT'S ME
29
54.0
PK LEONG
J CHUAH
 
9
MYSTICAL ONE
26
52.5
K COETZEE
I AZHAR
 
10
SMOOTH LANDING
25
52.0
LN DANIS
RB WOODWORTH
 
11
YES I CAN
25
52.0
KL CHONG
app S SOFIAN
 
12
LIM'S WONDER
20
60.0
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
 
13
WINNING ELEVEN
19
50.0
LW YEOH
D AZIS
 
14
THE PILOT
16
50.0
S COOK
app S RUZAINI
 
15
COLOUR ISTANA
30
54.5
CW ROBERT
SCRATCHED
 
16
BABY RUNNER
28
53.5
TAN SH
SCRATCHED
 
17
ROYAL CONQUEROR
27
53.0
CW ROBERT
SCRATCHED
 
18
NEVERZERO
22
50,5
MC LAM
SCRATCHED
 
             
 
Scratching
         
 
ZHEN DAO
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3 1/2, 1/2, 1
No:
1
8
14
6
Time:1:12.4
Win
11
     
Forecast:16 Forecast Three:166
Place
5
9
10
 
Forecast Four:2409 QPS:7(1-8) 9(1-14) 13(8-14)

RACE VIDEO

 

 

RACE 8:SKYSCRAPER HANDICAP MAIDEN DISTANCE 1400M TIME: 4.20 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
SPEED GURU
41
57.0
KC TIANG
SCRATCHED
9
2
COLOURLAND FIGHTER
40
56.5
CW ROBERT
app M EWE
16
3
ITALKRANE
39
56.0
GN SEET
app J LOW
14
4
ZIGGY STAR
38
55.5
KH NG
D CHONG
11
5
RAPID STRIKE
37
55.0
HS LIM
S SANDANA
6
6
DRAGON IN JULY
36
54.5
KL CHONG
KT CHENG
15
7
DANCING GREY
35
54.0
TAN SH
HK LIM
5
8
MISS INVINCIBLE
35
54.0
P PEREIRA
O CHAVEZ
3
9
BLUE CENTRE
34
53.5
S COOK
M LEONG
7
10
BORN FREE
34
53.5
ROY ROGERS
A AUSTIN
10
11
VAN VICTORY
34
53.5
J TAN
C GOON
8
12
TIGER SON
33
53.0
LW YEOH
D AZIS
1
13
BLUE RAY
32
52.5
LN DANIS
app A LEE
12
14
FIFTH AVENUE
28
50.5
KL CHONG
app S SOFIAN
13
15
FABULOUS GEM
27
50.0
CW ROBERT
app J LIM
2
16
KAIKAIXINXIN
22
50.0
E BREUKELEN
SH LEE
4
             
 
Scratchings
         
 
GOTSPEED
         
 
YHANA
         
 
SILENT AGE
         
 
FISHING
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1/2, 2 3/4, 1/2
No:
7
14
9
16
Time:1:26.2
Win
13
     
Forecast:78 Forecast Three:2747
Place
5
32
22
 
Forecast Four:2409 QPS:36(7-14) 12(7-9) 83(9-14)

RACE VIDEO

 

 

RACE 9: BRAVO HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1700M TIME:4.55 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
WEALTH
61
57.0
CW ROBERT
app S RUZAINI
3
2
ROYAL GENERAL
60
56.5
BT LIM
SCRATCHED
1
3
EURO EXPRESS
56
54.5
ROY ROGERS
app YS LIM
9
4
ONAWINGANDAPRAYER
56
54.5
KH NG
KT CHENG
8
5
FOR KEEPS
55
54.0
NOORDIN
A KUMAR
12
6
OPEN FIRE
55
54.0
MP THWAITES
I AZHAR
5
7
BIG STEEL
54
53.5
WONG KF
app M YUSRI
6
8
CENTURY ESCORT
54
53.5
KC TIANG
K EIRWAN
2
9
MIGHTY MIDGET
54
53.5
F NATHAN
app J LOW
4
10
KING AND NOBLE
53
53.0
K COETZEE
RB WOODWORTH
10
11
FIERY GAMBADE
52
52.5
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
13
12
SMILING MELANG
52
52.5
CW ROBERT
app M EWE
11
13
TRIPLE SIN
52
52.5
YN LIEW
MW TEH
7
             
 
Scratchings
         
 
OSEBERG GOLD
         
 
GOLDEN SURPRISE
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:head, 1 3/4, 2 1/2
No:
8
10
13
6
Time:1:44.3
Win
16
     
Forecast:26 Forecast Three:987
Place
5
6
21
 
Forecast Four:3055 QPS:9(8-10) 25(8-13) 18(10-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 10: RIO GRANDE HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1100M TIME:5.30 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
NATURAL ACHIEVER
60
57.0
CW ROBERT
SH LEE
3
2
OLYMPIC FLAME
59
56.5
J TAN
app HK CHENG
2
3
BEAN ANGEL
58
56.0
BT LIM
app HS GILL
7
4
CIZEN ISTANA
55
54.5
CW ROBERT
I AZHAR
1
5
DANCING VAIN
55
54.5
F MAYNARD
V SIVAN
6
6
GRADUATE BOY
55
54.5
PS KUMARAN
app S THAI YANG
4
7
LIM'S OCEAN
55
54.5
JB BROGAN
G COOKSLEY
10
8
RECIPROCAL
55
54.5
LW YEOH
KT CHENG
13
9
SURE WE CAN
54
54.0
KC TIANG
RB WOODWORTH
5
10
WHY WHY WEST
54
54.0
P PEREIRA
app S RUZAINI
8
11
D'MIGHTY KOP
53
53.5
J TAN
K EIRWAN
12
12
INTER POLICE
53
53.5
BT LIM
app I FADZLEI
11
13
SPEED HORSE
52
53.0
MC LAM
SCRATCHED
9

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 1 3/4, 1/2
No:
10
6
9
1
Time:1:06.4
Win
8
     
Forecast:33 Forecast Three:225
Place
5
13
9
 
Forecast Four:1053 QPS:10(6-10) 3(9-10) 8(6-9)

RACE VIDEO

 

 

RACE 11: DA MA CAI STAKES CLASS 4 DISTANCE 1100M TIME:6.00 PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BIG DAWN
60
57.0
KC TIANG
K EIRWAN
2
2
TOUGH QUESTION
60
57.0
A RAHIM
SH LEE
11
3
WAI KOR
58
56.0
J TAN
RB WOODWORTH
13
4
EASTERN KING
57
55.5
K COETZEE
I AZHAR
3
5
HUMBLE PRINCE
55
54.5
PK LEONG
app S RUZAINI
4
6
IS NEW JERAM
55
54.5
F MAYNARD
I SAIFUDIN
6
7
WORLD TOP
55
54.5
JB BROGAN
app S MUTAZA
14
8
EQUITY CAPITAL
55
54.0
LW YEOH
KT CHENG
9
9
MAXI MARINE
54
54.0
P LEE
BN SHAHRUL
1
10
BLESSWITHTALENT
53
53.5
BT LIM
app HS GILL
10
11
ROYAL WARRIOR
53
53.5
R LINES
D CHONG
5
12
TRAM PHAN TRAM
52
53.0
KP HOY
V SIVAN
12
13
ROLLING KING
57
55.5
J TAN
Y AIFY
7
14
SMOOTH WINNER
56
55.0
CW ROBERT
app J LIM
8

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:4, 4 1/4, head
No:
5
3
11
2
Time:1:05.3
Win
8
     
Forecast:16 Forecast Three:362
Place
5
7
33
 
Forecast Four:1621 QPS:8(3-5) 18(5-11) 25(3-11)

RACE VIDEO

 

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com