PENANG OCTOBER MEETING - 9 OCTOBER 2010

RACES ARE HELD AT SELANGOR TURF CLUB

 

 

RACE 1: SHIAU YEONG LUH HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1200M TIME:1.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
BLUE CANYON
33
57.0
A RAHIM
SH LEE
6
2
SUPREME STAR
33
57.0
CW ROBERT
R WOODWORTH
12
3
CHINESE STREET
31
56.0
KH NG
C GOON
7
4
WARRIOR SPIRIT
31
56.0
CW ROBERT
S SALEE
1
5
GLORY BETTING
30
55.5
KC TIANG
M DJULKIFLI
10
6
JERAM RIVER
30
55.5
LW YEOH
app S ROSMIZAN
4
7
NOTHING TO SAY
29
55.0
CW ROBERT
SH OH
2
8
THAT'S ME
29
55.0
PK LEONG
app HS GILL
14
9
PACIFIC ATTACK
27
54.0
BT LIM
app I FADZLEI
9
10
CITY LIGHTS
26
53.5
F NATHAN
J DE SOUZA
5
11
TIGER ON THE HILL
26
53.5
JB BROGAN
app S MUTAZA
3
12
SUPREME AURA
24
52.5
PS KUMARAN
J LOW
13
13
MYTH OF RACING
18
50.0
CW ROBERT
app J LIM
11
14
THE PILOT
17
50.0
S COOK
BN SHAHRUL
8
             
 
Scratching
         
 
COURAGEOUS GENERAL
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1/2, 1, 1 1/4
No:
14
4
11
1
Time:1:12.0
Win
40
     
Forecast:86 Forecast Three:1390
Place
14
16
19
 
Forecast Four:900 QPS:18(4-14) 19 (11;14) 23 (4-11)

RACE VIDEO

 

 

RACE 2: TIBETAN HANDCIAP CLASS 5 DISTANCE 1600M TIME:1.45 PM

 
HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
PLATINUM KING
33
57.0
CW ROBERT
S SALEE
6
2
JOKER BEST
32
56.5
BT LIM
app HS GILL
14
3
MY MY MINE
32
56.5
SB TAN
app S MUTAZA
11
4
LUCKY EXPRESS
30
55.5
T GILLESPIE
C GOON
1
5
ORIENTAL MAGIC
29
55.0
CW ROBERT
SH OH
2
6
APACHE EAGLE
28
54.5
M SUKRI
Y AIFY
4
7
KING PHARAOH
28
54.5
TAN SH
HK LIM
15
8
ZHEN DAO
26
53.5
JH TAN
R WOODWORTH
3
9
I AM THE BOSS
25
53.0
R LINES
J LOW
8
10
WINNING SMILE
25
53.0
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
9
11
BLUE FOX
24
52.5
KC TIANG
app I FADZLEI
7
12
COLOURLAND WAY
24
52.5
CW ROBERT
HK CHENG
12
13
NINETYFIVE SWORD
23
52.0
R LINES
app J NIZAM
13
14
MAGIC TRIUMPH
21
51.0
J TAN
S SANI
10
15
HULK GENERAL
18
50.0
WONG KF
M YUSRI
5

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 1/2, 1 1/4
No:
9
6
13
11
Time:1:38.0
Win
47
     
Forecast:37 Forecast Three:1518
Place
21
26
33
 
Forecast Four:2332 QPS:11(6-9( 73 (9-13) 110 (6-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 3:WONDERFUL PIL HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1200M TIME:2.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
HUNDRED MILES
49
57.0
M SUKRI
S ANANDAN
7
2
MISTY MOUNTAIN
49
57.0
J TAN
C GOON
8
3
EXCELLENT GOAL
48
56.5
J BRINK
I SAIFUDIN
4
4
PRINCESS SARAH
47
56.0
KH NG
app CS CHIN
9
5
SPEED BATMAN
47
56.0
NOORDIN
J LOW
11
6
SUNSHINE BEAUTY
47
56.0
CW ROBERT
app S MUTAZA
5
7
SUSPECT
47
56.0
LW YEOH
SH LEE
2
8
WHITE LIGHTNING
47
56.0
TAN SH
HK LIM
1
9
CAREY ISLAND
45
55.0
O SIDEK
J DE SOUZA
6
10
LIGHTNING MAN
45
55.0
KC TIANG
app J LIM
10
11
RHYTHM N BLUES
45
55.0
M SUKRI
app H MOHD
12
12
STAR FIRE
45
55.0
JH TAN
Y AIFY
3
13
UNFORGETTABLE ONE
44
54.5
K COETZEE
KT CHENG
13
             
 
Scratching
         
 
SECRET ISLAND
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:neck, 5, neck
No:
12
1
4
2
Time:1:11.0
Win
11
     
Forecast:11 Forecast Three:284
Place
5
5
25
 
Forecast Four:5793 QPS:6(1-12) 25 (4-12) 21 (1-4)

RACE VIDEO

 

 

RACE 4:THE LITTLE KING HANDICAP CLASS 5 DISTANCE 1600M TIME:2.45 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
REMY
33
57.0
J TAN
R WOODWORTH
3
2
WORKING WEALTH
33
57.0
PS KUMARAN
app S MUTAZA
5
3
SPEED HAPPY
32
56.5
NOORDIN
J DE SOUZA
1
4
REGAL SPARTACUS
29
55.0
CW ROBERT
S SALEE
11
5
SKY DRAGON BIRD
28
54.5
M SUKRI
R BURNETT
9
6
HIDALGO
27
54.0
JH TAN
app HK CHENG
14
7
FLY OVER
26
53.5
J MCGILLIVRAY
app K YAZID
2
8
NATURAL ISLAND
25
53.0
M SUKRI
S ANANDAN
4
9
NATURAL QUALITY
25
53.0
R LINES
SH LEE
13
10
BEST QUALITY
24
52.5
CW ROBERT
I AZHAR
15
11
SUPERB GENIUS
23
52.0
K COETZEE
app BN KUMAR
8
12
TEXAS
22
51.5
T GILLESPIE
I SAIFUDIN
6
13
CHEYENNE SHINE
21
51.0
LW YEOH
app SS VANAN
16
14
SEE ME
21
51.0
JB BROGAN
S SANI
10
15
CONAMORE
13
50.0
R LINES
O CHAVEZ
12
16
SKY HOCK
12
50.0
CW ROBERT
app J LIM
7

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/4, 1 1/2, 1
No:
12
11
8
1
Time:1:38.0
Win
18
     
Forecast:96 Forecast Three:6560
Place
6
16
34
 
Forecast Four:1511 QPS:25 (11-12) 33 (8-12) 69 (8-12)

RACE VIDEO

 

 

RACE 5: ROYAL MEADOW HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1400M TIME:3.15 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
GOLDEN PARTNER
49
57.0
J MCGILLIVRAY
I SAIFUDIN
6
2
HARD TO SAY
49
57.0
J TAN
S SANI
11
3
LEAN ON ME
49
57.0
PK LEONG
J LOW
7
4
PACIFIC GIFT
49
57.0
M SUKRI
R BURNETT
12
5
DESTINY QUEST
48
56.5
A SELVARATNAM
J DE SOUZA
9
6
COLOURLAND KID
47
56.0
CW ROBERT
I AZHAR
13
7
WELL BEYOND
47
56.0
KP HOY
app ALEX CHEW
3
8
COLOURLAND CLASSIC
46
55.5
E BREUKELEN
SH OH
5
9
GRAND STREET
46
55.5
T GILLESPIE
R WOODWORTH
2
10
MAGICAL IDOL
46
55.5
J TAN
L SOFHAN
1
11
MALABAR JASMINE
45
55.0
CW ROBERT
S SALEE
8
12
NEW POWER
44
54.5
WONG KF
O CHAVEZ
10
13
WARRING
44
54.5
LW YEOH
HK CHENG
4
             
 
Scratching
         
 
UNIMAGINABLE
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:deadheat, 4 1/4, 3/4
No:
4/9
.1
13
.
Time:1:34.0
Win
17/29
     
Forecast:73 Forecast Three:315 (4-9-1) 349 (9-4-1)
Place
.13/17
5
.
 
Forecast Four:2905 QPS:22 (4-9) 6 (1-4) 18 (1-9)

RACE VIDEO

 

 

RACE 6:NATIONAL STUD FARM SILVER BOWL (NPS MALAYSIAN BREDS) (3 YO'S & ABOVE) ) DISTANCE 1400 TIME: 3.50 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
TURF SPEC
59
59.5
TAN SH
app S RUZAINI
8
2
SAYA JANTAN
46
57.0
O SIDEK
I SAIFUDIN
12
3
SUPER COP
46
57.0
JB BROGAN
app S MUTAZA
6
4
EN PASSANT
42
55.0
MP THWAITES
J DE SOUZA
9
5
QIYAS
38
53.0
M SUKRI
O CHAVEZ
3
6
POLAR GIRL
36
52.0
HS LIM
app SS VANAN
10
7
VISTA
36
52.0
SB TAN
J LOW
1
8
TRIPLE COIN
34
51.0
CW ROBERT
S SALEE
2
9
PINK PEARL
32
50.0
PS KUMARAN
app CS CHIN
4
10
STRAIGHT MONEY
32
50.0
E BREUKELEN
KT CHENG
7
11
JOSE-JOSE
22
50.0
LW YEOH
S ANANDAN
11
12
NANOM
17
50.0
J BRINK
app I FADZLEI
13
13
ANNICKA
15
50.0
SB TAN
app A NAWAWI
5

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1/2, 4, 3/4
No:
2
3
10
8
Time:1:24.0
Win
23
     
Forecast:8 Forecast Three:403
Place
9
5
38
 
Forecast Four:5937 QPS:4 (2-3) 41 (2-10) 31 (3-10)

RACE VIDEO

 

 

RACE 7: DA MA CAI STAKES CLASS 3 DISTANCE 1600M TIME:4.25 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
STEALTH
73
57.0
MP THWAITES
C GOON
6
2
ONLY ONE
71
56.0
WONG KF
I SAIFUDIN
9
3
CONFLIENCE
70
55.5
R LINES
O CHAVEZ
8
4
DURIAN KING
69
55.0
JH TAN
R WOODWORTH
2
5
MEXBOROUGH LADD
68
54.5
YN LIEW
S SALEE
3
6
GOOD SIGHT
66
53.5
K COETZEE
I AZHAR
10
7
GRADUATE BOY
65
53.0
M SUKRI
app S RUZAINI
5
8
CONOSUR
64
52.5
JB BROGAN
KT CHENG
13
9
MASTER JIANGMEN
64
52.5
PK LEONG
D CHEE
4
10
BRAHMS RETURN
62
51.5
BT LIM
S ANANDAN
7
11
EL MARIACHI
62
51.5
LW YEOH
J DE SOUZA
14
12
SINAR PELANGI
61
51.0
O SIDEK
app J NIZAM
12
13
ADMIRAL STAR
58
50.0
BT LIM
app HS GILL
1
14
DREAM LEADER
57
50.0
J MCGILLIVRAY
J CHUAH
11

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1/2, 3/4, 3/4
No:
1
13
2
3
Time:1:36.0
Win
313
     
Forecast:529 Forecast Three:14755
Place
63
6
32
 
Forecast Four:2761 QPS:232 (1-13) 232 (1-2) 102 (2-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 8: SHIRAZ HANDICAP CLASS 3 DISTANCE 1200M TIME:5.00 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
JERAM SWORD
71
57.0
A RAHIM
app S ROSMIZAN
13
2
SPEEDY TIGER
71
57.0
K COETZEE
I AZHAR
11
3
NORTHERN STRENGTH
65
54.0
BT LIM
app HS GILL
4
4
BLUE SPIRIT
64
63.5
JH TAN
L SOFHAN
9
5
PROMISE ME GOLD
62
52.5
R LINES
J LOW
6
6
BIG RED POINT
61
52.0
KC TIANG
S ANANDAN
5
7
SHANGHAI SAM
61
52.0
JH TAN
app HK CHENG
3
8
LUCKY ME
59
51.0
T GILLESPIE
app J LIM
12
9
COPPERFIELD
58
60.5
TAN SH
BN SHAHRUL
10
10
KAKA
58
50.5
LW YEOH
A KUMAR
2
11
BINTANG HARAPAN
57
50.0
O SIDEK
I SAIFUDIN
8
12
MAGICARDO
57
50.0
M SUKRI
J DE SOUZA
1
13
TRUSTED FRIEND
57
50.0
PS KUMARAN
V SIVAN
7

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:3 1/2, 2, short head
No:
3
9
13
12
Time:1:10.0
Win
7
     
Forecast:44 Forecast Three:803
Place
5
12
19
 
Forecast Four:2334 QPS:13 (3-9) 26 (3-13) 124 (9-13)

RACE VIDEO

 

 

RACE 9:SELAMAT DATANG HANDICAP CLASS 4 DISTANCE 1200M TIME:5.35 PM

HORSE NAME
RATING
WT
TRAINER
RIDER
BAR
1
HAPPY FRIENDS
49
57.0
LW YEOH
R WOODWORTH
13
2
PANIC ATTACK
49
57.0
NOORDIN
app H MOHD
9
3
HAYABUSA
48
56.5
PS KUMARAN
MW TEH
5
4
BETTER TIMES
47
56.0
M SUKRI
R BURNETT
4
5
CAPTAIN G
47
56.0
JH TAN
app SS VANAN
11
6
WATER DAM
47
56.0
J BRINK
J DE SOUZA
8
7
MELLIBOND
46
55.5
KH NG
app S FAUZI
3
8
ALL NICE
45
55.0
J TAN
L SOFHAN
1
9
GOLD LION
45
55.0
CW ROBERT
A KUMAR
2
10
REGAL RAINBOW
45
55.0
PK LEONG
BN SHAHRUL
6
11
SINAR GEMILANG
45
55.0
O SIDEK
I SAIFUDIN
7
12
SUMMER PROMISE
45
55.0
M SUKRI
app S RUZAINI
10
13
CITY RUNNER
44
54.5
ROY ROGERS
app HK CHENG
12
             
 
Scratching
         
 
GOOD TALK
         

RESULTS

 
1st
2nd
3rd
4th
Distance:1 1/4, short head, 2 1/2
No:
7
4
6
10
Time:1:11.0
Win
22
     
Forecast:20 Forecast Three:202
Place
8
7
13
 
Forecast Four:517 QPS:8 (4-7) 16 (6-7) 10 (4-6)

RACE VIDEO

 

 

Please note that these are not the official racecards and results of the Penang Turf Club. The official ones are posted at the club premises in Batu Gantong, Penang. While the club uses it's best endeavours to post the racecards and results on the internet, it cannot guarantee their accuracy or completeness. In the event of any uncertainty, the racecards and results posted at the club premises in Batu Gantong shall prevail. All inquiries concerning racecards and results are to be directed to webmaster@penangturfclub.com